Batorz kamery na stokach narciarskich

Batorz

Kamery w Batorzu

Batorz: Batorz Ski z górnej stacji

Kamery na stokach w Batorzu

Batorz to średniej wielkości wieś zamieszkana przez około 3500 osób, leżąca w obrębie powiatu janowskiego, w województwie lubelskim. Jest jedną z najpiękniej położonych miejscowości w powiecie. Usadowiła się w dolinie otulonej zalesionymi wzgórzami, które są kapitalnymi punktami obserwacyjnymi. Gmina rozciąga się na terenach ubogich w zasoby wód powierzchniowych, przepływa przez nią jedynie rzeka Por, będąca dopływem Wieprzy.

Osada, w miejscu dzisiejszej wsi, powstała jeszcze we wczesnym średniowieczu, na pogórzu zwanym dziś Zamczyskiem. Początkowo był to gród obronny otoczony fosą i wałami. Miał on za zadanie chronić kupców podążających szlakiem handlowym wiodącym z Zawichostu na Ruś. Wspomniany gród prawdopodobnie istniał jedynie przez około 100 lat, od XII do XIII wieku, a następnie został zniszczony. W XI wieku u stóp grodu powstała osada, która w XII wieku była własnością Awdańców, a następnie została włączona do dóbr królewskich. Ostatecznie w XVI wieku Batorz stał się własnością kanclerza i hetmana koronnego Jana Zamoyskiego.

Obecnie Batorz to atrakcyjna miejscowości turystyczna, choć nie jest nazbyt popularna. Jej długa historia widoczna jest w nielicznych zabytkach i pomnikach, które możemy znaleźć w obrębie wsi. Na Sowiej Górze ustawiony został kopiec pamięci poświęcony żołnierzom węgierskim, którzy 3 września 1863 roku, u boku Polaków, w liczbie w sumie 1500 osób, walczyli z czterema tysiącami żołnierzy rosyjskich. Była to jedna z największych ówczesnych bitew.

W miejscowej parafii, tuż obok kościoła, w 1989 roku odsłonięty został pomnik upamiętniający ofiary terroru hitlerowskiego. 13 osób zostało wówczas zamordowanych, a kilkaset aresztowanych. Parafia Batorz odznacza się bardzo długą historią. Erygowana została już w pierwszej połowie XV wieku przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Murowana świątynia ma cechy stylu neoromańskiego i składa się z prezbiterium, nawy głównej, dwóch naw bocznych i przedsionka.

W menu wybierz link do kamery - miłego oglądania :)