Spytkowice kamery na stokach narciarskich

Spytkowice

Kamery w Spytkowicach

Spytkowice: Beskid dolna stacja

Kamery na stokach w Spytkowicach koło Krakowa

Spytkowice to niezwykle malownicza wieś rozciągająca się w dolinie i dorzeczu górnej Skawy, leżąca w obrębie Beskidu Orawsko-Podhalańskiego, przy trasie nr 7 wiodącej z Krakowa do miejscowości Chyżne. Pierwsze wzmianki na temat osady Spytkowice pojawiają się w księgach historycznych w 1603 roku. Nazwa miejscowości i początek jej istnienia wiąże się ściśle z ówczesnym wojewodą krakowskim – Spytkiem Wawrzyńcem Jordanem, który zapoczątkował osadę w miejscu dzisiejszej wsi. Obecnie Spytkowice to dość duża wieś zamieszkała przez nieco ponad 4000 osób.

Oprócz ciszy i spokoju, Spytkowice mają do zaoferowania nieco więcej atrakcji turystom. Najważniejszym zabytkiem wsi jest kościół parafialny p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w latach 1763-1765, z belek świerkowych oraz modrzewiowych, o konstrukcji zrębowej. Niemniej ciekawymi obiektami są także karczmy. Pierwsza z nich – wiejska, wzniesiona została w XVIII wieku, zaś druga „Maria Teresa”, wzniesiona na przełomie XVIII i XIX wieku, była niegdyś karczmą przygraniczną. Charakteryzuje się dachem mansardowym z lukarnami.

Spytkowice jako samodzielny cel podróży raczej nie spełnią oczekiwań większości turystów, niemniej jednak stanowią doskonałą bazę wypadową do okolicznych miejscowości, które z pewnością pomogą urozmaicić pobyt, a następnie powrócić do niezmąconej głośnym gwarem turystów wsi. Przebywając w Spytkowicach nieco dłużej, warto wyskoczyć na chociaż jednodniową wycieczkę do uzdrowiskowego miasteczka, jakim jest Rabka-Zdrój. Tutaj raczej nie zaznamy ciszy i spokoju, lecz jest co pozwiedzać. Rodzicom z dziećmi polecamy Skansen Taboru Kolejowego.

Turyści odwiedzający Spytkowice zimą z pewnością będą zadowoleni z wizyty, bowiem na miejscu działa niewielka, aczkolwiek doskonała dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy , stacja narciarska.

W menu wybierz link do kamery - miłego oglądania :)