Tumlin-Podgród kamery na stokach narciarskich

Tumlin-Podgród

Kamery w Tumlinie-Podgrodzie

Tumlin-Podgród: Tumlin SportSki dolna stacja

Kamery na stokach w Tumlinie-Podgrodzie

Tumlin-Podgród to niewielka wieś, leżąca w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim, tuż opodal drogi krajowej nr 74, łączącej węzeł Wieluń i przejście graniczne z Ukrainą. Z turystycznego punktu widzenia, Tumlin-Podgród raczej nie jest nazbyt atrakcyjną miejscowością, jeśli chodzi o dłuższy pobyt, niemniej jednak doskonale nadaje się na jednodniową lub weekendową wycieczkę.

Tumlin-Podgród zyskał na popularności po wybudowaniu tutaj dwóch, stosunkowo krótkich, wyciągów, o długości około 500 i 300 metrów. Dłuższy, wyciąg talerzykowy, obsługuje szeroką na 42 metry trasę zjazdową, zaś różnica poziomów wynosi około 95 metrów. Specjalnie z myślą o początkujących narciarzach, tuż obok ustawiony został krótszy wyciąg orczykowy. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane, a także oświetlone.

Przez wieś przechodzi główny szlak Gór Świętokrzyskich – czerwony szlak turystyczny Gołoszyce-Kuźniaki, będący najdłuższym szlakiem w tym paśmie górskim. Jego długość wynosi około 105 kilometrów, i przebiega przez najważniejsze miejsca w regionie między innymi: Świętokrzyski Park Narodowy, Jeleniowski Park Krajobrazowy oraz po przez Radostową, Łysicę i Łysiec.

Na północ od Tumlina wznosi się Góra Grodowa, sięgająca 395 metrów n.p.m. Ponad 1000 lat temu Góra Grodowa stanowiła święte miejsce Słowian, zaś wieki później na zboczach góry wydobywany był piaskowiec stosowany do wyrobu kamieni młyńskich oraz wykładania pieców hutniczych. Obecnie piaskowiec używany jest do wyrobu nagrobków, chodników i schodów. W 1994 roku na wierzchołku Góry Grodowej utworzony został rezerwat przyrody Kamienne Kręgi.

W menu wybierz link do kamery - miłego oglądania :)