Kazimierz Dolny kamery na stokach narciarskich

Kazimierz Dolny

Kamery w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny: Parchatka

Kamery na stokach w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to piękne miasto malowniczo położone w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego, w województwie lubelskim. Pierwsza osada w miejscu dzisiejszego miasta powstała prawdopodobnie już w XI wieku i początkowo należała do zakonu benedyktynów. Dziś Kazimierz Dolny to niezwykle popularne miasteczko, szczycące się fenomenalnymi zabytkami.

Kazimierz Dolny pochwalić się może nietuzinkowym klimatem, który każdy turysta może poczuć na pięknej starówce lub w urokliwych zakątkach miasteczka. Unikalny zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy Kazimierza Dolnego zalicza się do najwyższej klasy zabytków nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Zaledwie 5 lat temu znakomita większość zabytków została odrestaurowana i teraz prezentują się jeszcze lepiej.

Do najważniejszych zabytków Kazimierza Dolnego należy zaliczyć Kamienice Przybyłów usytuowane na Rynku. Sąsiadujące ze sobą kamieniczki są jednym z wielu symboli miasta, a ich fantastycznie zdobione fasady nie pozwalają przejść obok obojętnie. Przy ulicy Zamkowej 6 odnaleźć możemy zabytkowy kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, zaś tuż za nim, kawałek dalej, znajdują się słynne ruiny zamku. Równie ciekawym zabytkiem jest także baszta, zwana „stołpem” wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Obiekt udostępniony jest turystom i oferuje fantastyczne widoki roztaczające się na panoramę Kazimierza Dolnego. Do ważnych zabytków należy zaliczyć także kościół św. Anny i szpital św. Ducha, Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz klasztor Reformatów położony przy ulicy Klasztornej.

Kazimierz Dolny posiada niesłychanie bogatą ofertę skierowaną do turystów. Oprócz licznych zabytków i ciekawych szlaków turystycznych, latem urlopowicze mogą „załapać się” na jedną z licznych imprez odbywających się w mieście. Do najsłynniejszych należą: Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwal Filmowy, Letnie Wieczory Muzyczne czy też Rajd Starych Samochodów. Zaś zimą, na turystów i miłośników sportów na białym puchu czeka niewielka stacja narciarska – Parchatka.

W menu wybierz link do kamery - miłego oglądania :)