Białka Tatrzańska kamery na stokach narciarskich

Białka Tatrzańska

Kamery w Białce Tatrzanskiej

Białka Tatrzańska: Kotelnica kolej Jankulakowski

Kamery na stokach w Białce Tatrzańskiej

Jeszcze kilkanaście lat temu Białka Tatrzańska nie była rozpoznawalną miejscowością. Mało kto o niej słyszał i w ogóle wiedział, że taka miejscowość istnieje. Od lat przygniatana popularnością sąsiedniej Bukowiny Tatrzańskiej i położonego tuż opodal Zakopanego, w końcu „wypłynęła” na wierzch i obecnie jest popularnym i chętnie odwiedzanym kurortem narciarskim, choć ciągle możemy usłyszeć z ust złośliwych: „Przecież w Białce nie ma gór”. Może i wysokich gór tutaj nie uświadczymy, a przewyższenia ledwo przekraczają 200 metrów, to przynajmniej przez prawie cały sezon narciarski panują tutaj doskonałe warunki śniegowe.

Białka Tatrzańska jest pięknie położoną wsią góralską w województwie małopolskim, tuż u podnóża przepięknych Tatr, nad rzeką Białką. Miejscowość osiadła pomiędzy Wierchami o wysokości przekraczającej niewiele ponad 900 m n.p.m., przez które przebiega Droga Królewska, czyli jeden z najpiękniejszych polskich szlaków górskich. Zimą Białka Tatrzańska zamienia się w prawdziwie nowoczesny i dość spory kompleks narciarski. Na tych stosunkowo łagodnych „górkach” wyznaczono sporo ciekawych i przy tym zróżnicowanych tras narciarskich. Było to możliwe głównie dzięki współpracy wielu mieszkańców, władz samorządowych, a także przedsiębiorców, bowiem tylko samych umów o dzierżawę gruntów trzeba było podpisać ponad 60.

Obecnie w Białce Tatrzańskiej funkcjonują trzy większe stacje narciarskie, dysponujące siedmioma kolejami krzesełkowymi oraz ponad dziesięcioma wyciągami orczykowymi o łącznej przepustowości wynoszącej ponad 20 tysięcy osób na godzinę oraz kilka pojedynczych wyciągów. Głównym aspektem przyciągającym tutaj turystów jest to, że trzy największe stacje narciarskie w Białce Tatrzańskiej objęte są wspólnym karnetem.

Kotelnica Białczańska jest największym i najbardziej zróżnicowanym terenem zjazdowym we wsi, a tuż obok niej usytuowany jest przyjemny, choć niewielki teren rodzinny stacji narciarskiej Bania, który nadaje się idealnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nartami. Natomiast na drugim końcu miasta usytuowany jest kompleks Kantówka, który prawdopodobnie w przeciągu kilku najbliższych lat zostanie połączony z Kotelnicą i Banią systemem wyciągów.

Nowoczesną infrastrukturę narciarską doskonale uzupełnia bogate zaplecze gastronomiczne i noclegowe. W pobliżu Stacji Narciarskiej Bania funkcjonuje luksusowy hotel, a w obrębie całej Białki kilkadziesiąt kwater prywatnych, pensjonaty i apartamenty. Cała wieś usiana jest licznymi wypożyczalniami i serwisami sprzętów narciarskich, mniejszymi i większymi knajpkami, góralskimi karczmami i punktami gastronomicznymi z fast foodami, których raczej nie polecamy.

W menu wybierz link do kamery - miłego oglądania :)