Harbutowice kamery na stokach narciarskich

Harbutowice

Kamery w Harbutowicach

Harbutowice: Szklana Góra dolna stacja

Kamery na stokach w Harbutowicach

Harbutowice to średniej wielkości wieś położona w powiecie myślenickim, województwie małopolskim, tuż przy drodze wojewódzkiej 956, łączącej Biertowice z Zembrzycami. Miejscowość usadowiła się w dolinie rzeki Harbutówki, na styku dwóch mezoregionów geograficznych. Południowe zbocza Wzgórza Lanckorońskiego zaliczane są do Pogórza Wielickiego, natomiast północne stoki Pasma Babicy do Beskidu Makowskiego.

Z turystycznego punktu widzenia, Harbutowice nie są nazbyt atrakcyjną miejscowością na dłuższy pobyt, natomiast z historycznego punktu widzenia, sama miejscowość jak i jej najbliższe okolice są niezwykle ciekawe. W trakcie II wojny światowej Harbutowice były punktem ruchu oporu, zaś w 1944 roku działał tutaj zimowy obóz oddziału „Surowiec” 23 Dywizji AK z okręgu śląskiego. Na położonym tuż opodal wzgórzu Groby zostali pochowani konfederaci barscy, którzy polegli w bitwie pod Grobami. Lata później wybudowana została w tym miejscu kaplica pw. św. Michała.

Ciekawym miejscem jest także Przełęcz Sanguszki, na której północnych zboczach wytyczone zostało miejsce upamiętniające konfederatów barskich, którzy 23 maja 1771 roku stoczyli bitwę z armią generała rosyjskiego Aleksandra Suworowa. W bitwie prawdopodobnie poległo około 300 konfederatów. Amatorzy kontaktu z przyrodą powinni się wybrać na wędrówkę wzdłuż Pasma Babicy, gdzie rosną Cisy Raciborskiego, których wiek szacowany jest na 600-2000 lat, będące pomnikami przyrody. Są to drzewa zaliczane do najstarszych w Polsce.

Zimą Harbutowice to popularny cel jednodniowych wypadów. W 2013 roku zakończona została budowa stacji narciarskiej (pierwszy etap), która ze względu na bezśnieżną zimę ruszyła dopiero w sezonie narciarskim 2014/2015. W naszym serwisie znajdziecie trzy kamery zamontowane w obrębie stacji narciarskiej Szklana Góra.

W menu wybierz link do kamery - miłego oglądania :)