Chyrowa kamery na stokach narciarskich

Chyrowa

Kamery w Chyrowej

Chyrowa: Chyrowa-Ski widok na bramki

Kamery na stokach w Chyrowej

Chyrowa to niewielka wieś położona w województwie podkarpackim, w dolinie rzeki Iwielki, kilkadziesiąt kilometrów od Dukli. Pierwsze wzmianki w księgach historycznych na temat wsi pojawiły się w 1366 roku, za czasów Kazimierza Wielkiego. Ówcześnie wieś należała prawdopodobnie do Bogoriów. Co ciekawe, w dokumentach historycznych wieś pojawiała się pod różnymi nazwami m.in.: Chyrrow, Cherrowa, Horowa czy też Cherowa, co w tłumaczeniu ze starocerkiewnosłowiańskiego oznacza „chory”.

W Chyrowej nie uświadczymy zbyt wielu zabytków. We wsi znajduje się wiekowa, wzniesiona w 1780 roku, drewniano-murowana cerkiew Opieki Bogurodzicy. Jest ona położona na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego i jest jedną z dwóch zachowanych do dzisiaj cerkwi. Druga znajduje się w Bałuciance. Świątynia posiada charakterystyczne elementy dla obszaru wschodniej i środkowej Łemkowszczyzny – sklepienia zrębowe.

Z turystycznego punktu widzenia, w skali Polski Chyrowa nie jest nazbyt popularną miejscowością, lecz lokalnie ma ogromne znaczenie. Jest oazą ciszy i spokoju, a także doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku. Przez wieś przebiega szlak czerwony, wiodący z Grzywackiej Góry (567 m n.p.m.) na Cergową (716 m n.p.m.). Zimą w Chyrowej działa stacja narciarska Chyrowa-Ski, z której kamery udostępniliśmy w naszym serwisie.

Chyrowa posiada dość skromną bazę noclegową, na którą składają się głównie gospodarstwa agroturystyczne, a także pokoje gościnne oraz domki letniskowe. Znalezienie noclegu w Chyrowej w trakcie sezonu może być nie lada wyzwaniem.

W menu wybierz link do kamery - miłego oglądania :)