Czarna Góra kamery na stokach narciarskich

Czarna Góra

Kamery w Czarnej Górze

Czarna Góra: Koziniec dolna stacja

Kamery na stokach w Czarnej Górze

Czarna Góra to jedna z czternastu wsi położonych po polskiej części Spisza, leżąca w pobliżu Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. Jej nazwa prawdopodobnie wywodzi się od góry porośniętej niegdyś bardzo gęstym lasem świerkowym. Założyciele osady, która istniała w miejscu dzisiejszej wsi, byli głównie drwalami, myśliwymi i pasterzami. Czarna Góra dzieli się na trzy odrębne części. Od strony Trybsza leży Zagóra, natomiast na siodle góry rozciąga się Sołtystwo, zaś „centrum” położone jest od strony Jurgowa.

Latem Czarna Góra stanowi doskonałą bazę wypadową na pobliskie górskie szlaki, po których wędrując można nacieszyć oczy wspaniałymi krajobrazami, a także ciszą i spokojem. Mimo, że Czarna Góra to dość znana wieś, uchodzi za najspokojniejszą w okolicy. Natomiast zimą, kiedy spadnie śnieg, do Czarnej Góry ściągają miłośnicy narciarstwa, którzy szukają mniej zatłoczonych stoków narciarskich, w porównaniu do sąsiednich w Białce i Bukowinie.

Przebywając w Czarnej Górze, warto wygospodarować nieco czasu na zwiedzanie wsi. W północnej części miejscowości – Zagóra, znajduje się stara, drewniana zagroda niegdyś należąca do bogatej i wpływowej rodziny Korkoszów. Obecnie funkcjonuje tutaj Muzeum Tatrzańskie, w którym zobaczyć możemy ekspozycję etnograficzną prezentującą bogate gospodarstwa spiskie z okresu międzywojennego.

Czarna Góra to bez wątpienia ciekawa propozycja, szczególnie dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. Stąd wszędzie jest blisko, i na szlaki, i na narty, a także do pobliskich, większych kurortów narciarskich. Bukowina Tatrzańska położona jest około 5 kilometrów od Czarnej Góry, zaś do Białki Tatrzańskiej jest jeszcze bliżej, bowiem „rzut beretem” przez rzekę Białkę.

W menu wybierz link do kamery - miłego oglądania :)