Czarna Góra: kamera na stoku Grapa Litwinka

Grapa Litwinka - Czarna Góra

Czarna Góra: Grapa Litwinka dolna stacjaSpytkowice: Beskid dolna stacja

Grapa Litwinka w Czarnej Górze

Czarna Góra to stosunkowo niewielka miejscowość, a właściwie wieś, leżąca w sąsiedztwie bardzo popularnej wśród narciarzy Białki Tatrzańskiej i Bukowiny Tatrzańskiej. Prawdę mówiąc, nie jest to miejscowość jeszcze mocno rozpoznawalna wśród narciarzy, niemniej jednak stanowi doskonałe miejsce do nauki jazdy na nartach dla początkujących narciarzy i tych średniozaawansowanych, chcących podszkolić swoje umiejętności. Tutejsze stoki nie są tak zatłoczone jak w sąsiedniej Białce czy Bukowinie, co sprawia, że nauka jest nie tylko przyjemniejsza, ale także bezpieczniejsza.

Stok Litwinka, jeszcze kilka lat temu zaliczany był do terenów narciarskich Białki Tatrzańskiej, bowiem położony jest prawie, że naprzeciwko słynnej Kotelnicy. Stacja narciarska Grapa-Litwinka rozciąga się na zachodnim stoku Czarnej Góry, od której nazwy wywodzi się również nazwa miejscowości. Kręgosłupem stacji jest czteroosobowa kolejka krzesełkowa, o długości 900 metrów, wzbijająca się na samą górę polany. Kolej pokonuje około 151 metrów różnicy wzniesień, a jej przepustowość wynosi około 2400 osób na godzinę. Wzdłuż opisywanego wyciągu wytyczona została czerwona (na niektórych mapach niebiesko-czerwona) trasa zjazdowa o długości około 1000 metrów. Na zdjęciach z kamery wyciąg ten, widoczny jest na drugim planie. Stok jest dość szeroki i pozwala na dowolną konfigurację zjazdu.

Kamera, przekazująca powyższy obraz, została zamontowana tuż przy górnej stacji wyciągu orczykowego, o długości 400 metrów i przewyższeniu 77 metrów. Orczyk położony jest równolegle do kolejki krzesełkowej, a jego górna stacja znajduje się mniej więcej w połowie długości kolejki krzesełkowej.

2016.01.21. - Przykładowy obraz z kamery ze stoku Grapa Litwinka w Czarnej Górze

Grapa Litwinka w Czarnej Górze Grapa Litwinka w Czarnej Górze zdjęcie nr 2

W dolnej części stoku, po lewej stronie z perspektywy kamery, ustawiony został krótki wyciąg orczykowy o długości 120 metrów, który obsługuję oślą łączkę przeznaczoną dla najmłodszych amatorów sportów zimowych. Po drugiej stronie kolejki krzesełkowej niż widoczny na zdjęciach z kamery wyciąg orczykowy, stoi kolejny orczyk o długości 400 metrów, obsługujący dość stromą, oznaczoną kolorem czerwonym, trasę.

Obraz z kamery pochodzi ze strony grapa.ski