Spytkowice: kamera na stoku Beskid górna stacja

Beskid górna stacja - Spytkowice

Spytkowice: Beskid dolna stacjaMałe Ciche: Zgorzelisko Express

Beskid górna stacja w Spytkowicach

Spytkowice to średniej wielkości wieś zamieszkana przez nieco ponad 4000 tysiące osób, leżąca w obrębie Beskidu Orawsko-Podhalańskiego, będącego częścią Beskidu Żywieckiego. Kamera, przekazująca powyższe zdjęcia, zamontowana została przy górnej stacji kolejki krzesełkowej wwożącej turystów nieco poniżej szczytu Łysej Góry, na której północnych zboczach usytuowana jest stacja narciarska.

Główną osią ośrodka narciarskiego jest czteroosobowa kolejka krzesełkowa, firmy Doppelmayra, o długości około 600 metrów, wyposażona w taśmę dobiegową, pokonująca około 135 metrów różnicy poziomów. Przepustowość kolejki wynosi nieco ponad 2200 osób na godzinę. Kolejka obsługuje stok na całej długości. W tym miejscu warto wspomnieć, że oznaczone trasy na mapie wzdłuż kolejki krzesełkowej, stanowią raczej propozycję zjazdu, aniżeli autonomiczne, ściśle wytyczone trasy. Z perspektywy widoku z kamery, w prawo szerokim łukiem od linii kolei odbiega najdłuższa, niebieska trasa narciarska, oznaczona na mapie ośrodka nr 3.

W górnej części stoku, na lewo od kolejki krzesełkowej, stoi krótki, zaledwie 250-metrowy wyciąg orczykowy obsługujący łatwą, niebieską trasę narciarską przeznaczoną dla początkujących narciarzy i większych dzieci. Z dolnej stacji opisywanego wyciągu biegnie trasa dojazdowa łącząca orczyk z kolejką krzesełkową. Kolejny, najkrótszy, wyciąg orczykowy postawiony został tuż przy parkingu, nieco poniżej dolnej stacji głównej kolei. Jego długość wynosi około 80 metrów i przeznaczony jest głównie dla dzieci.

2016.01.21. - Przykładowy obraz z kamery w ośrodku Beskid z górnej stacji w Spytkowicach

Beskid górna stacja w Spytkowicach Beskid górna stacja w Spytkowicach zdjęcie nr 2

Stacja narciarska Spytkowice Beskid nie należy do największych i zdecydowanie nie jest mocno zróżnicowana, co sprawia, że raczej stanowić może jedynie „dodatek” dla wypoczywających w Kompleksie Wypoczynkowym Beskid. Aczkolwiek stacja udostępniona jest wszystkim chętnym, i można ją określić mianem familijnej.

Obraz z kamery pochodzi ze strony kompleksbeskid.pl