Dziwiszów kamery na stokach narciarskich (nieaktywna)

Dziwiszów (nieaktywna)

Dziwiszów

Zobacz obrazy z 155 kamer

Kamera na stoku w Dziwiszowie

Dziwiszów to stosunkowo nieduża wieś zamieszkała przez około 1300 osób, leżąca w województwie dolnośląskim, w środkowej części południowego grzbietu Gór Kaczawskich, tuż przy Jeleniej Górze. Prawdopodobnie pierwsza osada, w miejscu dzisiejszej wsi, powstała już w XIII wieku. Założenie wsi w tym miejscu jest ściśle związane z wydobyciem złota. Aktualnie Dziwiszów z roku na roku zyskuje coraz większą popularność jako miejscowość wypoczynkowa. Powoli rozbudowuje się tutaj baza noclegowa. A obecnie największą popularnością Dziwiszów cieszy się zimą, ze względu na ośrodek rekreacyjny położony na Łysej Górze.

Kamera udostępniająca powyższe zdjęcia została zamontowana w stacji narciarskiej Ski Arena Łysa Góra położonej na północnych zboczach Łysej Góry, wznoszącej się na wysokość 708 metrów n.p.m. Ski Arena Łysa Góra to średniej wielkości ośrodek narciarski. Dysponuje czterema wyciągami talerzykowymi o długości od 502 do 900 metrów oraz jednym dwuosobowym wyciągiem orczykowym, a także wyciągiem dla dzieci typu babylift, o długości 150 metrów. Wszystkie wyciągi ustawione są równolegle do siebie.

Najdłuższe wyciągi, czyli orczyk (900 m) i talerzyk (900 m), ustawione zostały tuż obok siebie. Orczyk obsługuje łagodną trasę niebieską, natomiast talerzyk nieco trudniejszą trasę czerwoną. Oba wyciągi pokonują około 165 metrów różnicy poziomów. Na lewo od głównych wyciągów, z perspektywy dolnej stacji, ustawione zostały kolejne dwa wyciągi talerzykowe, o długości 660 i 670 metrów. Obsługują one w sumie trzy trasy zjazdowe, na mapie ośrodka, oznaczone kolorem niebieskim, o długości od 700 do 1200 metrów.

Natomiast na prawo, z perspektywy dolnych stacji głównych wyciągów, w dolnej partii stoku ustawiony został 500-metrowy talerzyk, pokonujący około 87 metrów różnicy poziomów, zaś w górnej części stoku postawiony został krótki wyciąg baby lift (wyrwirączka) dla najmłodszych.

Położenie na mapie ośrodka narciarskiego Ski Arena Łysa w Dziwiszowie

Kamera w Dziwiszowie

Ski Arena Łysa Góra to nie tylko doskonałe miejsce dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy zjazdowych. Odnajdą się tutaj także narciarze biegowi oraz skitourowi, a także miłośnicy jazdy na sankach. Specjalnie z myślą o najmłodszych wybudowana została także karuzela narciarska. Wszystkie trasy zjazdowe są ratrakowane, natomiast sztucznie naśnieżane i oświetlone są jedynie trasy wytyczone wzdłuż dwóch najdłuższych wyciągów.

2016.02.24 - Przykładowy obraz z kamery na stoku narciarskim w Dziwiszowie

Kamera na stoku w Dziwiszowie

W sumie Ski Arena Łysa Góra to dość ciekawie zagospodarowany teren narciarski, choć trzeba przyznać, że brakuje tutaj kolejki krzesełkowej. Może nie jest to ośrodek, który zadowoli bardzo dobrze jeżdżących narciarzy, lecz z pewnością początkujący i średniozaawansowani miłośnicy białego szaleństwa będą zadowoleni. W sezonie narciarskim w obrębie stacji działają aż trzy punkty gastronomiczne – na stoku oraz przy górnych i dolnych stacjach głównych wyciągów. Ponadto na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego, a także szkółka narciarska.

Obraz z kamery pochodzi ze strony lysagora.pl