Jaworki Homole kamery na stokach narciarskich (nieaktywna)

Jaworki Homole (nieaktywna)

Jaworki Homole

Zobacz obrazy z 155 kamer

Jaworki Homole koło Szczawnicy

Jaworki to niewielka wieś położona w województwie małopolskim, leżąca w Pieninach, niegdyś będąca częścią miasta Szczawnica. Wieś rozciąga się na styku dwóch pasm górskich – Małych Pienin i Radziejowej. W jej obrębie spotykają się cztery dość duże potoki, które rzeźbią malownicze doliny, w tym najpopularniejszą – dolinę potoku Kamionka, tworzącą wąwóz Homole, wspomniany w „Potopie” Henryka Sienkiewicza.

Kamera została zamontowana w Stacji Narciarskiej Jaworki Arena położonej w Dolinie Skalskie, na zboczu wzniesienia Bukowinek wznoszącego się u stóp Wysokiej (1050 m n.p.m.), będącej najwyższym szczytem Małych Pienin. Osią stacji jest, widoczna na powyższych zdjęciach z kamery, dwuosobowa kolejka krzesełkowa „Homole” firmy Leitner, o długości nieco ponad 600 metrów, i przepustowości około 1000 osób na godzinę. Kolejka wciąga narciarzy na sam szczyt Polany, gdzie swój początek ma kilka tras zjazdowych.

Z perspektywy górnej stacji, czyli także widoku z kamery, po prawej stronie wytyczone zostały dwie trasy narciarskie. Pierwsza z nich niebiesko-czerwona trójka, biegnie bezpośredniego wzdłuż wyciągu. Początkowo dość łagodna, kończy się stromym zjazdem. Kolejna, trasa niebiesko-czerwona, mająca swój początek przy górnej stacji głównej kolejki biegnie dość dużym łukiem od linii wyciągu. Z tej trasy także, tuż za dolną stacją sąsiadującego wyciągu orczykowego „Krokus, o długości 120 metrów, odchodzi czarna trasa narciarska, która wiedzie przecinką pomiędzy drzewami. Wyciąg „Krokus” położony jest równolegle do wyciągu „Homole” w górnej części stoku, po jego prawej stronie, i obsługuje prawie 200-metrową trasę niebieską.

Po drugiej stronie wyciągu, czyli po lewej stronie, wytyczone zostały w sumie 3 trasy narciarskie. Najkrótsza z nich, obsługiwana jest przez wyciąg orczykowy „Storczyk”, o długości 200 metrów, położony równolegle do wyciągu „Homole”. Natomiast pozostałe mają swój początek przy górnej stacji głównej kolejki. Pierwsza, niebiesko-czerwona trasa odchodzi dość szerokim łukiem od linii kolejki. Jest to szczególnie ciekawa trasa, głównie ze względu na to, że został na jej prawie półkilometrowym odcinku zainstalowany system do pomiaru czasu. Ostatnia z tras wytyczonych po prawej stronie wyciągu „Homole” to również niebiesko-czerwona trasa, na mapie ośrodka oznaczona numerem 2, która biegnie bezpośrednio wzdłuż linii kolei, a przy samym końcu przecina jej trasę i łączy się z trasami po lewej stronie.

2016.01.21. - Przykładowy obraz z kamery na stoku Homole w Jaworkach koło Szczawnicy

Jaworki Homole koło Szczawnicy Jaworki Homole koło Szczawnicy zdjęcie nr 2

Stacja narciarska Jaworki Homole to dość ciekawie zorganizowany teren narciarski. W obrębie ośrodka funkcjonuje oczywiście szkółka narciarska, dwa punkty gastronomiczne (dolna stacja i na stoku), a także wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego. Prawie wszystkie trasy w stacji narciarskiej Jaworki Homole są ratrakowane, niestety nie wszystkie wyposażone zostały w system sztucznego naśnieżana, a żadna z nich nie jest oświetlona.

Obraz z kamery pochodzi ze strony arenanarciarska.pl