Palenica kamery na stokach narciarskich (nieaktywna)

Palenica (nieaktywna)

Palenica

Zobacz obrazy z 155 kamer

Palenica w Szczawnicy

Kamera, przekazująca powyższy obraz, zamontowana została w stacji narciarskiej Palenica położonej w Szczawnicy. Ośrodek rozciąga się na zboczach Palenicy wznoszącej się na wysokość 719 m n.p.m. oraz na zboczach Szafranówka sięgającego 742 m n.p.m. Pierwsza trasa na Palenicy wytyczona została już w latach 70., lecz nie była ona zbyt często uczęszczana, gdyż nie istniała tutaj żadna inna infrastruktura narciarska, która umożliwiała by wjazd np. wyciągiem, na górę. Pierwszy dwuosobowy wyciąg krzesełkowy na zboczach Palenicy wybudowany został w 1991 roku. Obecnie godnie zastępuje go w miarę nowoczesna kolejka krzesełkowa, firmy Doppelmayra, wyposażona w czteroosobowe kanapy, o długości 780 metrów i przepustowości około 2200 osób na godzinę.

Górna stacja kolejki krzesełkowej usytuowana jest na szczycie Palenicy i tutaj też swój początek ma najtrudniejsza, czarna trasa. Jest to niewątpliwie jedna z najciekawszych, w tej części gór, tras narciarskich, której cechą charakterystyczną jest ostry zakręt w prawo. Niegdyś trasa oznaczona była jako czerwona, lecz na nowszych mapach widnieje jako trasa czarna. Przy górnej stacji swój początek ma także trasa niebieska, która wiedzie w dół na szerokie siodło przełęczy Makówki, gdzie znajdują się dolne stacje dwóch wyciągów orczykowych wciągających narciarzy nieco poniżej szczytu Szafranówki, skąd rozciąga się fenomenalna panorama na Pieniny z Trzema Koronami, Sokolicą i Górą Zamkową. Wyciągi orczykowe obsługują łatwe, nieco ponad 300-metrowe trasy niebieskie. Zarówno w górnej, jak i dolnej części polany na zboczach Szafranówki ustawione zostały dwa krótsze wyciągi orczykowe przeznaczone dla początkujących narciarzy.

2016.01.20. - Przykładowy obraz z kamery z Palenicy w Szczawnicy

Palenica w Szczawnicy Palenica w Szczawnicy zdjęcie nr 2

Przy górnych stacjach najdłuższych wyciągów orczykowych swój początek ma również najdłuższa, dwukilometrowa trasa zjazdowa. Biegnie ona bardzo szerokim łukiem od kolejki krzesełkowej, do jej dolnej stacji. Obecnie trasa oznaczona jest kolorem czerwonym, natomiast na starych mapach widnieje jako niebieska. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone, z wyjątkiem czarnej (oświetlenie). Nieco poniżej szczytu Palenicy, tuż opodal górnej stacji kolejki krzesełkowej, znajduje się zjeżdżalnia grawitacyjna, przy której zimą urządzany jest niewielki snowpark.

Obraz z kamery pochodzi ze strony pkl.pl