Świątkowa Wielka kamery na stokach narciarskich (nieaktywna)

Świątkowa Wielka (nieaktywna)

Kamery w Świątkowej Wielkiej

Zobacz obrazy z 155 kamer

Kamery na stokach w Świątkowej Wielkiej

Świątkowa Wielka to stosunkowo mała wieś w województwie podkarpackim, zamieszkała przez około 230 osób, położona w malowniczym sercu Beskidu Niskiego. Usytuowana jest w odległości około 35 kilometrów od Jasła. Świątkowa Wielka rozciąga się na wysokości 434 metrów nad poziomem morza, w dolinie potoku Świerzówka, który dalej kończy swój bieg wpadając do Wisłoki. Wieś otoczona jest prawie z każdej strony górami. Od wschodu dolinę zamyka masyw Uherca (707 m n.p.m.) i Mareszki (801 m n.p.m.), od południa wzniesienie Cyrla (694 m n.p.m.), natomiast od północy szczyt Kolanina (705 m n.p.m.).

Niestety do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne dokumenty, ani przekazy ustne, mówiące o tym, skąd wzięła się nazwa wsi, a także kiedy dokładnie powstała. Istnieją obecnie dwie teorie dotyczące pochodzenia osadników tworzących wieś. Pierwsza z nich mówi o tym, że pierwsi osadnicy przybyli tutaj z południa – z Zakarpacia, natomiast druga, że przybyli z okolic Żmigrodu wyparci przez polskich osadników. I co ciekawe, obie teorie w części mają swoje uzasadnienie, bowiem w położonej opodal wsi znajdowała się niegdyś cerkiew wybudowana z datków zakarpackich Rusinów. Nie ulega także wątpliwości, że żyjący pod Żmigrodem ludzie zostali wyparci dalej w góry. Natomiast jeśli chodzi o nazwę wsi, mówi się, że pochodzi ona od imienia Świętko. Warto także wspomnieć o tym, że Świątkowa Wielka jest prawdopodobnie jedną z najstarszych łemkowskich wsi.

Jak już wspomnieliśmy, Świątkowa Wielka to niewielka wieś, i znajduje się tutaj również niewiele zabytków, niemniej jednak warto je zobaczyć. Najważniejszym zabytkiem Świątkowej jest dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Warto także zatrzymać się tuż przy cmentarzu parafialnym, usytuowanym opodal cerkwi, na którym znajdują się bardzo ciekawe nagrobki.

W menu wybierz link do kamery - miłego oglądania :)