Czantoria tor saneczkowy (nieaktywna)

Czantoria tor saneczkowy w Ustroniu
Jedną z największych atrakcji Ustronia bez wątpienia jest Tor Saneczkowy, zlokalizowany tuż opodal górnej stacji kolejki krzesełkowej wwożącej narciarzy zimą, a turystów latem, prawie, że na sam szczyt Czantorii Wielkiej. Na zdjęciach z kamery Tor Saneczkowy widoczny jest praktycznie w całej okazałości.
Długość toru saneczkowego wynosi ponad 700 metrów, a wózki imitujące sanki, przemierzające stalową rynnę, osiągają prędkość nawet 50 kilometrów na godzinę. Trasa jest bardzo urozmaicona, z dużą ilością zakrętów. Charakteryzuje się także częstymi i dość dużymi zmianami nachylenia, co dodatkowo powiększa dawkę adrenaliny we krwi. Jazda „saneczkami” wbrew pozorom jest bardzo bezpieczna. Osoba zjeżdżająca ma nad nim kontrolę w postaci hamulca ręcznego, a tuż przed końcem zjazdu wyciąg automatycznie hamuje i się zatrzymuje wagonik. „Sanki” są dwuosobowe i mogą w nich zjeżdżać samodzielnie dzieci, które ukończyły 6 lat, natomiast młodsi mogą zjeżdżać jedynie z opiekunem. W przypadku złych warunków pogodowych np. deszcz, tor jest zamykany i ponownie uruchamiany po jego osuszeniu.
Nie wszyscy miłośnicy szaleństwa na śniegu wiedzą, że przez Czantorię Wielką i w jej okolicy przebiegają trasy biegowe, o łącznej długości sześciu kilometrów. Trasa widokowa, o długości trzech kilometrów, nadaje się doskonale dla narciarzy preferujących styl klasyczny. Wiedzie ona przez Przełęcz Beskidek. Kolejna, godna polecenia trasa, przebiega przez nadwiślańskie bulwary w Ustroniu. Oświetlone i dobrze przygotowane trasy z pewnością przypadną do gustu nie tylko doświadczonym, ale także początkującym amatorom narciarstwa biegowego.
2016.01.28. - Przykładowy obraz z kamery na torze saneczkowym ośrodka Czantoria w Ustroniu

Po lewej stronie obrazu z kamery widoczna jest kolejka krzesełkowa, będąca głównym elementem stacji narciarskiej na Czantorii Wielkiej. Obsługuje ona dwie główne trasy narciarskie – czerwoną FIS, o długości 1900 metrów oraz trasę niebieska, o długości 2600 metrów. Ponadto w obrębie ośrodka działają jeszcze w sumie 3 wyciągi orczykowe i talerzykowe, które wspomagają kolejkę krzesełkową, obsługując część trasy czerwonej i niebieskiej.
Obraz z kamery pochodzi ze strony interbeskidy.net