Małe Ciche: kamera na stoku Górna stacja

Górna stacja - Małe Ciche

Małe Ciche: Zgorzelisko ExpressMałe Ciche: Kolej krzesełkowa

Górna stacja w Małe Ciche koło Zakopanego

Widok z tej kamery z pewnością możemy zaliczyć do najciekawszych w naszym serwisie. Szklanym okiem kamery możemy zobaczyć nie tylko fenomenalną panoramę roztaczającą się z górnych partii stoku na Tatry, ale także część miejscowego ośrodka narciarskiego, a w tym najważniejszy jego element – najdłuższą kolejkę krzesełkową Zgorzelisko Express.

Pierwsza kolejka krzesełkowa w stacji narciarskiej w Małem Cichem wybudowana została w 2004 roku. I już od samego początku, ośrodek cieszył się dość dużym zainteresowaniem wśród narciarzy, zarówno tych początkujących jak i wprawionych. Choć Ci drudzy, przyjeżdżali tu raczej ze względu na fenomenalne widoki roztaczające się z terenu stacji, aniżeli ze względu na ciekawe trasy narciarskie. W 2012 roku stara kolejka została wymieniona na nową, również wyposażoną w czteroosobowe, tym razem wyprzęgane, kanapy oraz taśmę dobiegową. Przepustowość nowej kolejki wynosi nieco ponad 2000 osób na godzinę. Kolejka długa na 1200 metrów pokonuje aż 215 metrów różnicy, czyli nieco więcej, niż na popularnej Kotelnicy Białczańskiej. Po obu stronach wyciągu wytyczone zostały ponad kilometrowe trasy, które oznaczone zostały kolorem niebieskim.

W 2013 roku, równolegle do nowego wyciągu, ponownie ustawiona została kolejka rozebrana zaledwie rok wcześniej, dzięki czemu powstały zupełnie nowe trasy narciarskie. I tak samo jak w przypadku nowej kolejki, tak i w przypadku tej, trasy wytyczone zostały po jej obu stronach, lecz są znacznie krótsze.

2016.01.19. - Przykładowy obraz z kamery w Małe Ciche na górną stację koło Zakopanego

Górna stacja w Małe Ciche koło Zakopanego Górna stacja w Małe Ciche koło Zakopanego zdjęcie nr 2

Kolejki krzesełkowe są z dwóch stron „otoczone” wyciągami orczykowymi, po jednym z każdej strony. Długość wyciągów wynosi od 100 do 500 metrów i są one przeznaczone głównie dla początkujących narciarzy i dzieci. Jeden z trzech wyciągów orczykowych, o długości 210 metrów, postawiony został po drugiej stronie ulicy, tuż ponad górną stacją kolejki krzesełkowej, czyli mniej więcej „za kamerą”, z której obraz widzimy powyżej.

Obraz z kamery pochodzi ze strony maleciche.com