Jurgów: kamera na stoku Jurgów SKI dolna stacja

Jurgów SKI dolna stacja - Jurgów

Jurgów: Jurgów SKI górna stacjaJurgów: Jurgów SKI

Jurgów SKI dolna stacja w Jurgowie

Ze wszystkich miejscowości narciarskich, jakie możemy odnaleźć po polskiej stronie Tatr, to właśnie Jurgów pochwalić się może atmosferą tradycyjnej wsi góralskiej. Ta spiska wieś powstała w XVI wieku, a dzięki położeniu na uboczu do dziś zachowała swój niesłychanie przyjemny klimat, choć nie ulega wątpliwości, że całkowicie czas tutaj się nie zatrzymał. Umiarkowana ilość miejsc noclegowych i kwater oraz pensjonatów sprawia, że miejscowość ta, choć jest stosunkowo popularna wśród narciarzy, nie jest odwiedzana przez ich niezliczone tłumy, dzięki czemu możemy tutaj odnaleźć ciszę i spokój. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć Jurgów dalej cieszy się opinią cichej i spokojnej miejscowości, to tutejsza stacja narciarska, choć młoda, obecnie cieszy się stale rosnącą popularnością i przyciąga coraz większe rzesze amatorów szaleństw na białym puchu. Stacja Jurgów SKI położona jest bezpośrednio przy drodze nr 49 wiodącej z Nowego Targu do przejścia granicznego ze Słowacją.

Obecnie Jurgów SKI to dość popularny ośrodek narciarski. I to właśnie tutaj, tuż opodal dolnej stacji wyciągu talerzykowego, i opodal budynku kas, została zamontowana kamera przekazująca powyższe zdjęcia. Długość, widocznego na obrazie z kamery, wyciągu talerzykowego wynosi 640 metrów i jest to najdłuższy wyciąg tego typu w stacji. Obsługuje on trudną, oznaczoną kolorem czerwonym, trasę wiodącą bezpośrednio przy wyciągu. Jak widać na powyższych zdjęciach z kamery, w tym miejscu stok jest dość mocno nachylony, lecz jest także dość szeroki.

Na lewo od powyżej opisywanego wyciągu, równolegle do niego, usytuowane są dwa stosunkowo krótkie wyciągi talerzykowe obsługujące łatwe, 150- i 230-metrowe, trasy niebieskie. Należą one do najłatwiejszych w stacji narciarskiej Jurgów SKI i nadają się doskonale dla początkujących oraz średniozaawansowanych narciarzy.

2016.01.04. - Przykładowy obraz z kamery Jurgów SKI dolnej stacji w Jurgowie

Jurgów SKI dolna stacja w Jurgowie Jurgów SKI dolna stacja w Jurgowie zdjęcie nr 2

Oprócz wyciągu talerzykowego na zdjęciach z kamery widoczna jest także jedna z dwóch kolejek krzesełkowych funkcjonujących w stacji narciarskiej Jurgów SKI. Jej długość wynosi 705 metrów i wyposażona jest w czteroosobowe kanapy. Kolejka obsługuje środkową część stoku, po której biegną dwie trasy. Trasa niebiesko-czerwona o długości 1150 metrów prowadzi dość dużym łukiem od kolejki krzesełkowej. Początkowo jest dość łagodna, natomiast niżej dość stromo opada. Po łagodnym odcinku narciarze do wyboru mają dwa warianty zjazdu. Mogą kontynuować zjazd trasą oznaczoną numerem 2 do dolnej stacji wyciągu orczykowego lub kolejki krzesełkowej, albo przeskoczyć na trasę numer 3, która obsługiwana jest przez drugą kolejkę krzesełkową.

Obraz z kamery pochodzi ze strony jurgowski.pl