Jurgów: kamera na stoku Jurgów SKI

Jurgów SKI - Jurgów

Jurgów: Jurgów SKI dolna stacjaIstebna: Złoty Groń górna stacja

Jurgów SKI w Jurgowie

Kamera została zamontowana prawdopodobnie na filarze najdłuższego wyciągu talerzykowego w stacji narciarskiej Jurgów SKI. Szklanym okiem kamery mamy szansę zobaczyć środkową część stoku, po którym biegną trudne czerwony trasy narciarskie. W sumie w obrębie ośrodka narciarze mają do dyspozycji ponad 4 kilometry tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności. W dolnej części obrazu z kamery widoczne są „linie” wyciągu talerzykowego wwożącego turystów na sam szczyt polany. Natomiast w oddali widoczna jest kolejka krzesełkowa wyposażona w czteroosobowe kanapy, której górna stacja znajduje się aż pod samą linią drzew wyznaczających górną granicę polany. Oba wyciągi obsługują wymagające czerwone trasy. Choć są to raczej proponowane warianty zjazdu, aniżeli autonomiczne trasy.

Górale zamieszkujący Jurgów powiadają: „Jeżeli zjedziesz z jurgowskiego stoku, to żaden stok nie jest Ci straszny”. I choć wydawać by się mogło, że jest to doskonałe hasło marketingowe, to jest w tym sporo prawdy, bowiem tutejszy stok jest dość stromy i to właśnie po nim biegnie jedna z najtrudniejszych w Polsce – trasa czarna. Jurgowska czarna „piątka” o długości 950 metrów przeznaczona jest tylko dla wprawionych narciarzy. Stosunkowo niewielkie średnie nachylenie stoku -21% wynika z faktu, że początek trasy jest dość płaski, lecz dalsza jej części jest niesłychanie trudna i budzi ogromny respekt nawet wśród doświadczonych narciarzy.

2016.01.04. - Przykładowy obraz z kamery w ośrodku Jurgów SKI w Jurgowie

Jurgów SKI w Jurgowie

Choć w Jurgowie przeważają wymagające, czerwone trasy narciarskie, to początkujący i średniozaawansowani narciarze znajdą tutaj również coś dla siebie. Po lewej stronie, na łagodniejszej części stoku, ustawione zostały dwa krótkie wyciągi talerzykowe, które obsługują trasy niebieskie. Jeszcze jeden talerzyk usytuowany jest w górnej części stoku, przebiega on pomiędzy górnymi stacjami kolejek krzesełkowych. Wszystkie trasy w obrębie stacji narciarskiej Jurgów SKI są sztucznie naśnieżane, ubijane ratrakiem oraz oczywiście oświetlone.

Obraz z kamery pochodzi ze strony jurgowski.pl