Zwardoń: kamera na stoku Zwardoń-Ski dolna stacja

Zwardoń-Ski dolna stacja - Zwardoń

Zobacz aktualny obraz z kameryZwardoń-Ski dolna stacja

Zwardoń: Zwardoń-Ski górna stacjaUstroń: Poniwiec górna stacja

Zwardoń-Ski dolna stacja kolejki

Historia narciarstwa w Zwardoniu sięga lat 70. ubiegłego wieku. Wówczas postawione zostały tutaj pierwsze dwa wyciągi orczykowe, należące do Przedsiębiorstwa Turystycznego „Soła”, które następnie w latach 90., w ramach prywatyzacji, nabyte zostały przez osobnych właścicieli. Oddzielne karnety funkcjonowały przez kolejnych kilkanaście lat, lecz w końcu, kilka lat temu przywrócone zostały wspólne karnety na obu stokach, co połączyło oba wyciągi w niewielki kompleks narciarski.

Zaledwie cztery sezony narciarskie temu, na stokach Małego Rachowca, w sezonie narciarskim 2012/2013, w miejscu już wysłużonego i starego wyciągu orczykowego, postawiono nowoczesną kolejkę krzesełkową firmy Doppelmayra, której długość wynosi około 800 metrów, różnicy poziomów 150 metrów i przepustowości prawie 2000 osób na godzinę. W ramach modernizacji ośrodka trasę poszerzono, co wiązało się z wycinką drzew, a także zainstalowano system sztucznego naśnieżania. Na zdjęciach z kamery, po prawej stronie, widoczna jest wspomniana kolejka krzesełkowa, zaś po lewej stronie wyciąg Baby Lift, obsługujący łatwą i przyjemną, zieloną trasę przeznaczoną dla najmłodszych.

Z górnej stacji kolejki krzesełkowej narciarze mają do wyboru w sumie dwa warianty zjazdu. Z perspektywy kamery, pierwszy z nich wiedzie po lewej stronie kolejki. Trasa na całej długości oznaczona jest kolorem czerwonym. Zaś drugi wariant to trasa niebiesko-czerwona, która początkowo wiedzie po prawej stronie kolei i mniej więcej w połowie łączy się z główną trasą. Na lewo, od głównego stoku, pomiędzy drzewami przebiega trasa czarna – freeridowa.

2016.01.29. - Przykładowy obraz z kamery z dolnej stacji kolejki w ośrodku Zwardoń-Ski

Zwardoń-Ski dolna stacja kolejki Zwardoń-Ski dolna stacja kolejki zdjęcie 2

W górnej części stoku wybudowany został stosunkowo nieduży snowpark oraz bar, natomiast nieco niżej wytyczone zostało niewielkie poletko dla najmłodszych, zwane „Śnieżnym Rajem”. Zaś przy dolnej stacji funkcjonuje kolejny punkt gastronomiczny, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, a także szkółka narciarska.

Obraz z kamery pochodzi ze strony zwardon-ski.pl