Zawoja: kamera na stoku Mosorny Groń z górnej stacji

Mosorny Groń z górnej stacji - Zawoja

Zobacz aktualny obraz z kameryMosorny Groń z górnej stacji

Zawoja: Mosorny Groń stok narciarskiLesko Weremień: Lesko Ski widok z dołu

Mosorny Groń z górnej stacji w Zawoi

Zawoja to znana i dość popularna miejscowość turystyczna, ciesząca się z roku na rok coraz większą popularnością. Usadowiła się w górnej części doliny rzeki Skawicy, która sięga źródłami najwyższych partii masywu Babiej Góry. Największą popularnością Zawoja cieszy się latem, niemniej jednak nie oznacza to, że zimą nie ściągają tutaj narciarze. Historia narciarstwa w Zawoi sięga lat 70. Wówczas w obrębie wsi wybudowane zostały trzy wyciągi orczykowe. Były one zlokalizowane w różnych częściach miejscowości: Widłach, Lajkoniku oraz na Policznem. Lecz w owych czasach Zawoja nie cieszyła się zbyt dużą popularnością wśród narciarzy – turystów.

Sytuacja narciarska Zawoi zmieniła się w 2003 roku, wówczas na miejscu wyciągu orczykowego w Policznem wybudowana została czteroosobowa kolejka krzesełkowa, produkcji Pomy. Długość kanapy wynosi około 1300 metrów, natomiast różnica poziomów jaką pokonuje to 335 metrów. W przeciągu 60 minut jest w stanie przewieźć około 2400 osób.

Kolej obsługuje jedną, dość długą, bowiem prawie półtora kilometrową trasę narciarską, która na mapie ośrodka oznaczona została kolorem czerwonym. W górnej części wiedzie dość szerokim na 30-40 metrów stokiem, biegnącym przecinką pomiędzy drzewami, natomiast niżej przez polanę i pole Policznego. Stok narciarski na całej długości jest sztucznie naśnieżany, ratrakowany, a także oświetlony.

2016.02.17 - Przykładowy obraz z kamery z górnej stacji ośrodka narciarskiego Mosorny Groń w Zawoi

Mosorny Groń z górnej stacji w Zawoi

Ogromną zaletą stacji jest sama trasa narciarska, która niewątpliwie jest ciekawa, lecz raczej na dłuższą metę nie zadowoli wprawionych narciarzy. Z górnej stacji, jak widać na powyższych zdjęciach z kamery, roztaczają się fenomenalne widoki na pasmo Beskidów, a w tym masyw Babiej Góry. Natomiast do największych wad ośrodka należy zaliczyć południowo-zachodnią ekspozycję trasy, na której szczególnie w dolnej części, podczas słonecznych dni, tworzą się muldy i odsypy.

Obraz z kamery pochodzi ze strony pkl.pl