Świeradów-Zdrój: kamera na stoku Ski-Sun kolej gondolowa

Ski-Sun kolej gondolowa - Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój: Ski-Sun górna stacjaRytro: Ryterski Raj dolna stacja

Ski-Sun kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju

Kolej gondolowa jest kręgosłupem Stacji Narciarskiej SKI&SUN w Świeradowie-Zdroju. Pokonuje ona 440 metrów różnicy poziomów, a jej długość wynosi 2115 metrów. Jedna gondola jest w stanie pomieścić 8 osób. Mimo upływu czasu, kolejka gondolowa w stacji narciarskiej SKI&SUN w dalszym ciągu należy do najnowocześniejszych w Polsce, i jako jedna z niewielu, przynajmniej częściowo, przenosi narciarzy w świat standardów alpejskich. Kolejka gondolowa wwozi turystów prawie, że na sam szczyt Stogu Izerskiego wznoszącego się na 1107 m n.p.m. Górna stacja kolejki usytuowana jest tuż opodal schroniska.

Ośrodek Narciarski SKI&SUN dysponuje zaledwie jedną trasą narciarską, która swój początek ma kilka metrów poniżej szczytu Stogu Izerskiego. Trasa początkowo jest dość stroma, natomiast nieco niżej łagodnieje, i mniej więcej od 1/3 wysokości kończy się dość stromym odcinkiem. Długość trasy wynosi około 2500 metrów, i biegnie ona dość dużym łukiem od kolejki gondolowej. Ogromnym atutem opisywanej trasy jest to, że jest ona dość szeroka, dobrze wyprofilowana i bardzo długa, a największą wadą ośrodka jest fakt, iż wytyczona została tutaj zaledwie jedna trasa narciarska. Stok w całości jest oświetlony, sztucznie naśnieżany i w razie potrzeby ubijany ratrakiem.

Świeradów-Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe położone w sercu Gór Izerskich, które już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a od 2008 roku, ponownie także i wśród narciarzy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Świeradowie funkcjonowało kilka pojedynczych wyciągów, lecz z biegiem lat i wskutek zmian ustrojowych infrastruktura narciarska w mieście praktycznie znikła. Zmiana nastąpiła dopiero w 2008 roku, kiedy na zboczu Stogu Izerskiego wybudowana została kolej gondolowa, widoczna na powyższych zdjęciach z kamery.

2016.01.03. - Przykładowy obraz z kamery Ski-Sun kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju

Ski-Sun kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju Ski-Sun kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju zdjęcie nr 2

Jak już wspomnieliśmy powyżej, w Stacji Narciarskiej SKI&SUN wytyczona została tylko jedna trasa narciarska, i choć jest dość ciekawa, to nie wystarczy, aby przyciągnąć tutaj ogromną ilość narciarzy na dłuższy okres. Tym bardziej, że trasa nadaje się jedynie dla wprawionych i co najmniej średniozaawansowanych narciarzy.

Obraz z kamery pochodzi ze strony skisun.pl