Szklarska Poręba: kamera na stoku Sudety Lift

Sudety Lift - Szklarska Poręba

Sudety Lift

Zieleniec: Mieszko - ośrodek narciarskiSzklarska Poręba: Arena Szrenicka

Sudety Lift w Szklarskiej Porębie

Nie da się ukryć, że widok z tej kamery z pewnością zainteresuje wielu miłośników białego szaleństwa. Kamera została zamontowana na zboczach Szrenicy, w stacji narciarskiej Sudety Lift, która już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród narciarzy, szczególnie tych doświadczonych.

Nie ulega wątpliwości, że trasy narciarskie na Szrenicy należą do najciekawszych i najbardziej urozmaiconych w Sudetach. Choć jak na dzisiejsze standardy, trasy są nieco wąskie. Ze szczytu Szrenicy, wznoszącej się na wysokość 1362 m n.p.m., w dół schodzą dwie trasy zjazdowe. Najpopularniejsza z nich – Lolobrygida, której długość przekracza ponad cztery kilometry, wiedzie przez Halę Szrenicką, tuż obok niedawno wybudowanej sześcioosobowej kolejki krzesełkowej „Karkonosz Express” i kończy się na samym dole, tuż przy dolnych stacjach wyciągów. Nieco poniżej górnej stacji kolejki „Karkonosz Express”, swój początek ma trasa nr 3, która kończy się tuż obok dolnej stacji górnej sekcji kolejki wwożącej narciarzy i turystów na szczyt Szrenicy. Obie opisywane trasy oznaczone są kolorem czerwonym.

Natomiast druga z tras rozpoczynająca się prawie, że na samym szczycie Szrenicy, to trasa czarna FIS. Już od samego początku opada bardzo stromo, a na charakterystycznej ścianie nachylenie wynosi ponad 50%. Jest to jedna z najciekawszych i najtrudniejszych czarnych tras w Polsce, lecz niestety bardzo rzadko bywa otwarta. Instalacja sztucznego naśnieżania, choć działa na wszystkich trasach, jest niewydajna, a przepisy prawne obowiązujące na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, utrudniają jej modernizację.

2016.01.08. - Przykładowy obraz z kamery w stacji Sudety Lift w Szklarskiej Porębie

Sudety Lift w Szklarskiej Porębie

W ostatnich latach bezśnieżne zimy spowodowały, że narciarze w dużej mierze stracili zaufanie do stacji narciarskiej na Szrenicy. W ostatnich latach otwarta była zazwyczaj tylko jedna trasa zjazdowa – niebieska „Puchatek”, która swój początek ma przy górnej stacji dolnej sekcji kolejki wwożącej narciarzy na szczyt Szrenicy. Jest to jedyna oświetlona trasa narciarska w SkiArena Szrenica. Kolejne niebieskie trasy działają na Hali Szrenickiej, lecz aby się do nich dostać trzeba skorzystać z kolejki „Karkonosz-Express”.

Obraz z kamery pochodzi ze strony szklarskaporeba.com.pl