Zakopane: kamera na stoku Harenda

Harenda - Zakopane

Zobacz aktualny obraz z kameryHarenda

Zakopane: NosalZakopane: Witów

Harenda w Zakopanem

Kamera, przekazująca powyższy obraz, została zamontowana w stacji narciarskiej Harenda położonej w dzielnicy Zakopanego, o tej samej nazwie. Harenda, jako dzielnica, już od wielu lat pochwalić się może ogromną rozpoznawalnością i popularnością wśród turystów, bowiem to właśnie tutaj żył i tworzył polski poeta Jan Kasprowicz.

Kamera została zamontowana w pobliżu górnej stacji wspomnianej powyżej kolejki krzesełkowej. Tutaj swój początek mają w sumie trzy trasy narciarskie. Pierwsza z nich – czarna, biegnie bezpośrednio wzdłuż linii kolejki, jej długość wynosi około 900 metrów. Druga, trasa czerwona wiedzie stosunkowo niewielkim łukiem od kolei i jest o około 100 metrów dłuższa. Natomiast trzecia, niebieska trasa wiedzie szerokim łukiem od kolejki, i tym samym omija największe stromizny.

Harenda, jako dzielnica „narciarska”, stała się rozpoznawalna dopiero w 2006 roku, a obecnie kojarzy się miłośnikom białego szaleństwa na śniegu, jako jedne z najlepszych miejsc na narty w Zakopanem. Równo 10 lat temu na stokach opadających od Gubałówki w kierunku Poronina ustawiono pierwszą czteroosobową kolejkę krzesełkową firmy Letiner i wyznaczono trasy zjazdowe. Długość kolejki krzesełkowej wynosi jedynie 550 metrów, lecz pokonuje ona prawie 200 metrów różnicy poziomów.

Początkujący narciarze w dolnej części stoku mają do dyspozycji aż 3 wyciągi orczykowe, o długości od 250 do 470 metrów, które obsługują łatwe trasy, idealne dla niedoświadczonych narciarzy. Specjalnie z myślą o najmłodszych w stacji narciarskiej Harenda wytyczona została ośla łączka, na której postawiono kolejne dwa wyciągi orczykowe o długości 70- i 80-metrów.

2016.01.08. - Przykładowy obraz z kamery w Zakopanem ze stoku Harenda

Harenda w Zakopanem Harenda w Zakopanem zdjęcie nr 2

Harenda to stosunkowo niewielka stacja narciarska, choć trzeba przyznać, że dobrze zorganizowana. Bez wątpienia, jest to jedno z najlepszych miejsc na narty w Zakopanem, choć głównie dla doświadczonych narciarzy. Dość dużym problemem stacji narciarskiej Harenda jest południowa ekspozycja stoków przez co w słoneczny dzień i temperaturze w okolicach zera śnieg bardzo szybko robi się mokry i tworzą się muldy.

Obraz z kamery pochodzi ze strony webcamera.pl