Ustroń: kamera na stoku Czantoria Solisko

Czantoria Solisko - Ustroń

Ustroń: PoniwiecUstroń: Czantoria górna stacja

Czantoria Solisko w Ustroniu

Kamera została zamontowana w pobliżu dolnej stacji kolejki krzesełkowej i dolnej stacji wyciągu Solisko, o długości 350 metrów, który obsługuje dolną część najtrudniejszej, czerwonej trasy narciarskiej w stacji na Czantorii Wielkiej. Jak widać na powyższych zdjęciach z kamery mimo, że końcówka trasy nr 1 na mapie ośrodka oznaczona jest kolorem czerwonym, nie jest zbyt stroma, i jest przy tym szeroka i nadaje się doskonale także dla początkujących narciarzy.

Czantoria Wielka to najwyższy szczyt w granicznym paśmie Beskidu Śląskiego, który od wielu lat cieszy się niesłychanie dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców. Obecnie na zboczach Czantorii funkcjonuje największy i najpopularniejszy teren narciarski w Ustroniu. Do zalet stacji narciarskiej Ustroń Czantoria należy zaliczyć północną ekspozycję, dzięki której śnieg tutaj jest dość długo twardy i pozwala na bardzo dynamiczną jazdę przez cały dzień. Trasy narciarskie, choć teoretycznie są dwie (nie licząc najkrótszych), obsługiwane są przez kilka wyciągów, co sprawia, że narciarze mają do dyspozycji różne warianty zjazdu, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj trasę odpowiadającą osobistym preferencjom.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że czerwona trasa zjazdowa FIS należy do najpiękniejszych w całych Beskidach i mimo, że oznaczona jest „jedynie” kolorem czerwonym, w górnej części jest bardzo mocno stroma. Stosunkowo niedawno, bowiem w 2013 roku, trasa została wyrównana i przeprofilowana, a dwa lata wcześniej wyposażona w nowoczesny system naśnieżania składający się z 30 lanc i 8 armat oraz obustronne oświetlenie, dzięki któremu narciarze mogą tutaj jeździć również po zmroku.

2016.01.28. - Przykładowy obraz z kamery dolnej stacji kolejki Solisko w ośrodku Czantoria w Ustroniu

Czantoria Solisko w Ustroniu Czantoria Solisko w Ustroniu zdjęcie nr 2

Na pozostałych zdjęciach z kamer, doskonale widoczna jest panorama roztaczająca się z górnych partii stoku. Niewątpliwie widoki te, nadają ciekawy klimat stacji, choć najpiękniejsze roztaczają się z wieży widokowej położonej w Czechach, usytuowanej w odległości około jednego kilometra od górnej stacji kolejki krzesełkowej. Z wieży widokowej rozpościerają się fenomenalne widoki na Czechy, Słowację, Polskę oraz poszczególne pasma górskie m.in. Beskid Śląski i Beskid Morawsko-Śląski.

Obraz z kamery pochodzi ze strony interbeskidy.net