Ustroń: kamera na stoku Czantoria

Czantoria - Ustroń

Zobacz aktualny obraz z kameryCzantoria

Ustroń: Czantoria górna stacjaLaskowa: Laskowa Ski górna stacja

Czantoria w Ustroniu

Czantoria, wznosząca się na wysokość 995 m n.p.m., górująca nad miastem, to bardzo popularny cel wycieczek turystów przybywających nie tylko do Ustronia, ale także do całego Beskidu Śląskiego. Latem na turystów czeka tutaj letni tor saneczkowy, a także całoroczna kolejka linowa wyposażona w czteroosobowe krzesełka, która zimą jest główną osią ośrodka narciarskiego na Czantorii. Wwozi narciarzy nieco poniżej szczytu Czantorii Wielkiej, w rejon Polany Stokłosicy, na wysokość 851 metrów n.p.m.

Widoczna na zdjęciach z kamery obrotowej kolejka krzesełkowa, o długości 1640 metrów, postawiona została w 2006 roku, w miejscu, w którym niegdyś stała dwuosobowa kolejka krzesełkowa postawiona w 1967 roku. Wjazd nowoczesną kolejką trwa około sześciu minut. Przy jej górnej stacji swój początek mają dwie, bardzo długie trasy narciarskie.

Na zdjęciach z kamery widoczny jest początek najtrudniejszej trasy narciarskiej w stacji Czantoria. Biegnie ona po lewej stronie wyciągu krzesełkowego, odbiega od niego niewielkim łukiem i kończy się przy dolnej stacji kolejki. Oznaczona jest kolorem czerwonym, posiada homologację FIS, a jej długość wynosi prawie 2000 metrów. W dolnej partii stoku, przy czerwonej trasie, postawiony został wyciąg talerzykowy „Solisko”, o długości 350 metrów.

Natomiast po prawej stronie kolejki, odbiega dość szerokim łukiem od linii kanapy, trasa niebieska, o długości 2600 metrów. W górnej części obsługiwana jest ona dodatkowo przez wyciąg orczykowy „Faturka”, o długości 670 metrów. Bezpośrednio przy górnej stacji kolejki krzesełkowej, równolegle do niej, postawiony został 200-metrowy wyciąg orczykowy „Stokłosica”. Specjalnie z myślą o najmłodszych, w dolnej części stoku, postawiony został krótki wyciąg dla dzieci.

2016.01.27. - Przykładowy obraz z kamery z ośrodka Czantoria w Ustroniu

Czantoria w Ustroniu Czantoria w Ustroniu zdjęcie nr 2

Niekwestionowaną zaletą ośrodka narciarskiego na Czantorii są fenomenalne widoki roztaczające się nie tylko z górnej stacji kolejki krzesełkowej, ale także podczas zjazdu na nartach. Amatorzy fotografii i miłośnicy pięknych widoków, podczas wizyty w stacji narciarskiej na Czantorii powinni zdecydować się na kilometrowy spacer, na szczyt Czantorii, gdzie znajduje się wysoka na 29 metrów wieża widokowa, skąd roztaczają się fenomenalne widoki na cały Beskid Śląski oraz Beskid Morawsko-Śląski.

Obraz z kamery pochodzi ze strony czantoria.net