Sienna: kamera na stoku Czarna Góra Babcia

Czarna Góra Babcia - Sienna

Sienna: Czarna Góra Żmija górna stacjaSienna: Czarna Góra Jędruś

Czarna Góra Babcia w Siennej

Kamera obrotowa zamontowana została w pobliżu górnej stacji dwuosobowej kolejki krzesełkowej, zwanej „Babcia”, usytuowanej kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu Czarnej Góry, na której zboczach między innymi, usadowiła się stacja narciarska. Widok z tej kamery należy do niezwykle interesujących, gdyż szklanym okiem kamery mamy szansę ujrzeć nie tylko część stacji narciarskiej Czarna Góra, ale także kapitalne widoki roztaczające się prawie, że ze szczytu Czarnej Góry.

Długość kolei krzesełkowej „Babcia” wynosi około 1370 metrów, a różnica poziomów aż 380 metrów. Zdolność przewozowa wyciągu oscyluje w granicach 1000 osób na godzinę. Kolejka „Babcia” jest kręgosłupem stacji narciarskiej Czarna Góra, wwozi narciarzy kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu góry, o tej samie nazwie. Przy górnej stacji kolejki swój początek mają w sumie 3 trasy narciarskie. Pierwsza z nich, najtrudniejsza czarna, wiedzie praktycznie bezpośrednio wzdłuż linii kolei. Z perspektywy widoku z kamery początkowo wiedzie po jej lewej stronie, zaś niżej przecina linię kolei dwukrotnie i kończy się tuż przy dolnej stacji kolei krzesełkowej. Długość trasy wynosi około 1600 metrów. Jest to jedna z najtrudniejszych tras w Polsce, i nadaje się jedynie dla bardzo dobrze jeżdżących narciarzy.

Druga trasa, mająca swój początek przy górnej stacji kolejki krzesełkowej „Babcia”, to czerwona trasa z homologacją FIS, o długości 1680 metrów, oznaczona na mapie ośrodka jako „B”. Na całej długości odbiega delikatnym łukiem od linii kolei, i kończy się tuż przy dolnej stacji kanapy. Trzecia trasa, oznaczona jest sygnaturą „Ł1”, która dalej przechodzi w „Ł7” jest to trasa łącząca górne stacje wyciągów. Trasy oznaczone sygnaturą „Ł”, to „łączniki” pozwalające przemieszczać się pomiędzy wyciągami i trasami. Trasy rozpoczynające się przy górnej stacji kolei krzesełkowej „Babcia”, są najczęściej uczęszczanymi trasami w stacji narciarskiej Czarna Góra.

2016.01.30. - Przykładowy obraz z kamery z górnej stacji kolejki Babcia ze stoku Czarna Góra w Sienej

Czarna Góra Babcia w Siennej Czarna Góra Babcia w Siennej zdjęcie nr 2

Prawdopodobnie w 2016 roku zostanie wymieniona dwuosobowa kolej babcia, na nowocześniejszą kolejkę krzesełkową, wyposażoną w podgrzewane, sześcioosobowe kanapy.

Obraz z kamery pochodzi ze strony czarnagora.pl