Sienna: kamera na stoku Czarna Góra Efka

Czarna Góra Efka - Sienna

Zobacz aktualny obraz z kameryCzarna Góra Efka

Sienna: Czarna Góra JędruśZwardoń: Zwardoń-Ski górna stacja

Czarna Góra Efka w Siennej

Stacja Narciarska Czarna Góra w Siennej to jeden z najciekawiej i najlepiej zorganizowanych kompleksów narciarskich w Polsce. Ośrodek powstał 1996 roku, na zboczach Czarnej Góry, wznoszącej się na wysokość 1205 metrów n.p.m., w malowniczym Masywie Śnieżnika, we wschodniej części Sudetów. Kamera, udostępniająca powyższe zdjęcia, zamontowana została przy górnej stacji czteroosobowej kolejki krzesełkowej, na mapie ośrodka oznaczonej nr VII, zwanej „Efka”. Szklanym okiem kamery obrotowej możemy zobaczyć znaczącą część ośrodka narciarskiego.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, „Efka” to kolej krzesełkowa, o długości 380 metrów. Obsługuje ona dość łagodne, doskonałe dla początkujących narciarzy i najmłodszych, niebieskie trasy zjazdowe, które wytyczone zostały po obu stronach kolei. Niemniej jednak, na mapie ośrodka oznaczone zostały raczej warianty zjazdu, nie są to autonomiczne trasy. Z perspektywy widoku z kamery, na lewo od wyciągu „Efka”, równolegle do niego, ustawiony został wyciąg talerzykowy „Bartuś”, o długości 370 metrów, pokonujący 55 metrów różnicy poziomów. I tak jak w przypadku wyciągu „Efka”, tak i w przypadku wyciągu „Bartuś”, trasy oznaczone na mapie to po prostu propozycje zjazdu.

Dalej na lewo, lecz w dolnej części stoku, ustawione zostały kolejne dwa wyciągi talerzykowe, o długości 200 i 210 metrów, zwane kolejno Jaga i Baba. Różnica poziomów pomiędzy górnymi, a dolnymi stacjami wyciągów wynosi zaledwie 35 metrów. Przy wyżej opisanych wyciągach działają dwie szkółki narciarskie. Na Justysiowej Polanie, z perspektywy widoku z kamery najbardziej na lewo, zajęcia prowadzą instruktorzy ze szkółki YetiSki, natomiast przy wyciągu Bartuś pracują instruktorzy Szkoły Narciarskiej Czarna Góra, zaś na położonej opodal Kubusiowej Polance, usytuowanej pomiędzy wyciągami talerzykowymi a kolejką krzesełkową, zajęcia prowadzą instruktorzy ze Szkoły Narciarskiej Szus.

2016.01.29. - Przykładowy obraz z kamery na wyciąg Efka w ośrodku Czarna Góra w Siennej

Czarna Góra Efka w Siennej Czarna Góra Efka w Siennej zdjęcie nr 2

Na powyższych zdjęciach z kamery widoczne są zdecydowanie najłatwiejsze i najkrótsze trasy zjazdowe w całym kompleksie narciarskim. I jak widać, Stacja Narciarska Czarna Góra nadaje się doskonale dla początkujących narciarzy.

Obraz z kamery pochodzi ze strony czarnagora.pl