Krynica-Zdrój: kamera na stoku Jaworzyna Krynicka dolna stacja

Jaworzyna Krynicka dolna stacja - Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój: Jaworzyna Krynicka ŻółwikKrynica-Zdrój: Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka dolna stacja w Krynicy-Zdroju

Kamera przekazująca powyższy obraz na żywo została zamontowana w pobliżu dolnej stacji kolejki gondolowej w stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka, rozciągającej się na zboczach góry, o tej samej nazwie, potocznie zwaną Krynicką. Widoczna na zdjęciach z kamery kolejka gondolowa wybudowana została w 1997 roku i ówcześnie była to najnowocześniejsza kolejka tego typu w Polsce. W związku z budową kolei wywiązało się wiele kontrowersji, które były ściśle związane z dość niechlujnym potraktowaniem przepisów dotyczących ochrony przyrody.

Budowa kolei gondolowej sprawiła, że Jaworzyna Krynicka nabrała znaczenia na narciarskiej mapie Polski i od tego czasu uważana była za doskonałe miejsce dla narciarzy zjazdowych. Pomimo upływu lat w dalszym ciągu Jaworzyna Krynicka uważana jest za jedną z najlepszych stacji narciarskich w Polsce. Stopniowa rozbudowa sprawiła, że szybko ośrodek stał się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Sześcioosobowa kolejka gondolowa wwozi turystów na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej, na wysokość 1114 metrów n.p.m. I tutaj właśnie swój początek mają najdłuższe trasy narciarskie. Z perspektywy dolnej stacji, łukiem na prawo od kolejki odbiega łagodna trasa numer 3, o długości 650 metrów, obsługiwana przez wyciąg orczykowy. Jest to jedyna niebieska trasa w Jaworzynie Krynickiej, nie licząc tych należących do przedszkola narciarskiego. W dalszej części trasa nr 3 rozwidla się na kilka wariantów.

2016.01.15. - Przykładowy obraz z kamery z dolnej stacji na stoku Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju

Jaworzyna Krynicka dolna stacja w Krynicy-Zdroju Jaworzyna Krynicka dolna stacja w Krynicy-Zdroju zdjęcie nr 2

Ostro w lewo odbija czarna „piątka” FIS, o długości 1000 metrów i średnim nachyleniu wynoszącym około 32%. Jest ona obsługiwana przez wyciąg orczykowy. Podążając dalej prosto, natkniemy się na kolejne „skrzyżowanie”. Odbijając ostro w lewo wjedziemy na kilometrową, czerwoną trasę nr 6, zaś odbijając również w lewo, lecz nieco dalej, wjedziemy na czerwoną trasę nr 1. Wzdłuż trasy nr 6 biegnie czteroosobowa kolejka krzesełkowa. Ostatni wariant – czyli prosto, poprowadzi nas w dół czerwoną trasą nr 4, która obsługiwana jest przez dwa wyciągi orczykowe – jeden dłuższy, drugi krótszy.

Obraz z kamery pochodzi ze strony jaworzynakrynicka.pl