Karpacz: kamera na stoku Kopa

Kopa - Karpacz

Karpacz: Biały Jar - trasa nr 1Zakopane: Nosal

Kopa w Karpaczu

W końcu po bardzo długim czasie, pojawiły się ponownie kamery przekazujące obraz na żywo ze stacji narciarskiej pod Śnieżką, znaną powszechnie pod nazwą Kopa. Kompleks narciarski Kopa to jeden z najstarszych terenów narciarskich po polskiej stronie Sudetów. Pierwsza, jednoosobowa kolejka krzesełkowa została tutaj wybudowana już w 1959 roku, i pomimo upływu czasu i po wielu modernizacjach, funkcjonuje do dziś. Jest ona widoczna po prawej stronie obrazu z kamery. Natomiast po lewej, widoczny jest dwuosobowy wyciąg krzesełkowy Liczykrupa.

Długość jednoosobowej kolejki krzesełkowej wynosi ponad 2 kilometry, a dokładniej 2229 metrów. Dolna stacja wyciągu usytuowana jest na wysokości 820 metrów n.p.m., natomiast górna na wysokości 1350 metrów n.p.m., czyli na samym szczycie Kopy. Bardzo łatwo więc policzyć, że różnica poziomów wynosi imponujące 530 metrów. W górnej części stoku, wytyczona została bardzo trudna – czarna trasa, która obsługiwana jest przez wyciąg narciarski typu Poma. Długość trasy czarnej wynosi około 1000 metrów, i przeznaczona jest jedynie dla bardzo dobrze jeżdżących narciarzy.

Natomiast wyciąg widoczny po lewej stronie, zwany potocznie Liczykrupą, obsługuje łatwą niebieską trasę, o długości około 900 metrów, nadającą się doskonale dla dzieci i początkujących narciarzy. Trasa jest w miarę szeroka i pozwala na bezpieczną naukę. Mniej więcej w połowie stoku, nieco na uboczu po lewej stronie z perspektywy widoku z kamery, funkcjonuje 418-metrowy wyciąg talerzykowy „Jan”, który obsługuje łagodną, lecz dość krótką niebieską trasę. Równolegle do wyciągu talerzykowego „Jan”, lecz na prawo od jednoosobowego krzesełka (Zbyszek) funkcjonuje wyciąg talerzykowy typu Poma, potocznie zwany Euro, obsługujący bardzo trudną, czerwoną trasę zjazdową. Została ona wytyczona bezpośrednio wzdłuż wyciągu.

2016.01.09. - Przykładowy obraz z kamery na stoku Kopa w Karpaczu

Kopa w Karpaczu

Zjazd z samego szczytu Kopy, do dolnych stacji wyciągów jest bardzo trudny. Trasa wiedzie przez odcinek czarny, czerwony i niebieski. Istnieje możliwość jej modyfikacji , w zależności od naszych umiejętności i upodobań, lecz mimo to zjazd z górnej stacji jednoosobowej kolejki krzesełkowej „Zbyszek” zalecamy jedynie bardzo dobrze jeżdżącym i wprawionym narciarzom.

Obraz z kamery pochodzi ze strony kopa.com.pl