Stok: kamera na stoku Limanowa

Limanowa - Stok

Stok: NiedzicaStok: Kamienica

Kamera na stoku w Limanowej

Limanowa to niezwykle interesująca miejscowość, leżąca w województwie małopolskim, w kotlinie u podnóża Łysej Góry, sięgającej 785 m n.p.m., należącej do Beskidu Wyspowego. Wieś, jak i jej najbliższe okolice, odznaczają się mocno zróżnicowaną rzeźbą terenu i doskonałymi warunkami klimatycznymi, które stwarzają fantastyczne warunki do uprawiania nie tylko turystyki pieszej, ale także narciarstwa zjazdowego.

Przebywając w Limanowej warto wygospodarować nieco czasu na zwiedzanie, bowiem we wsi, jak i najbliższych jej okolicach, znajdują się fantastyczne, zabytkowe kościółki i kapliczki posiadające nieocenioną wartość historyczną i artystyczną. Stanowią one doskonałe świadectwo historii i wiele mówią o tym regionie. W Limanowej najważniejszym zabytkiem jest Bazylika – Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, nad którą góruje 60-metrowa wieża. Bogate zdobienie wnętrza świątyni zasługuje na uwagę, szczególnie gotycka figura Pieta, zwana Matką Boską Limanowską z XIV wieku.

Jedną z największych atrakcji Limanowej, oczywiście działającą w zimie, jest stacja narciarska Limanowa-Ski położona na północnych zboczach Łysej Góry, pod której wierzchołkiem wybudowany został Krzyż Milenijny. Kręgosłupem stacji narciarskiej Limanowa-Ski jest czteroosobowa kolej krzesełkowa firmy Doppelmayra, o długości około 600 metrów, która pokonuje 165 metrów różnicy. Przepustowość kolejki wynosi 2000 osób na godzinę. Kolejka postawiona została na miejscu wybudowanego w latach 70. ubiegłego wieku, wyciągu orczykowego.

Kamera w Limanowej

Położenie stoku w Limanowej na mapie

Przy górnej stacji kolejki krzesełkowej początek mają dwie trasy narciarskie. Pierwsza z nich, łagodna trasa niebieska, o długości 1000 metrów, wiedzie początkowo bardzo szerokim łukiem z dala od linii kolejki krzesełkowej, tym samym omijając bardzo stromy odcinek w górnej części stoku, a następnie mniej więcej na 2/3 wysokości kolejki trasa powraca i wiedzie dalej bezpośrednio wzdłuż linii kolei. Drugi wariant, wiedzie od samego początku przy linii kolei, bardzo stromym odcinkiem, na mapie oznaczonym kolorem czerwonym. Długość tej trasy wynosi około 700 metrów.

2016.01.27. - Przykładowy obraz z kamery z ośrodka Limanowa Ski

Kamera na stoku w Limanowej Kamera na stoku w Limanowej zdjęcie nr 2

W dolnej części stoku, specjalnie z myślą o mniej doświadczonych narciarzach, postawione zostały dwa wyciągi orczykowe, o długości 300 metrów każdy. Obsługują one łagodną część stoku. W sumie narciarze w Limanowej-Ski mają do dyspozycji ponad 2 kilometry tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Stacja ma charakter rodzinny i nadaje się doskonale dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, choć trzeba przyznać, że również wprawieni narciarze znajdą tutaj trasę dla siebie.

Obraz z kamery pochodzi ze strony lysagora.eu