Stok: kamera na stoku Ząb

Ząb - Stok

Zobacz aktualny obraz z kameryZąb Potoczki

Lesko Weremień: Lesko Ski widok z góryStok: Spalona

Kamera na stoku w miejscowości Ząb koło Zakopanego

Ząb to niewielkich rozmiarów wieś podhalańska, rozciągająca się w odległości około 5 kilometrów od Poronina, i niewielu więcej od Zakopanego. Miejscowość usytuowana jest na wysokości powyżej 1000 m n.p.m., co czyni ją najwyżej położoną wsią w Polsce. Historia wsi Ząb sięga początku XVII wieku, i do tej pory wielosetletnie tradycje są tutaj kultywowane.

Z roku na rok Ząb cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, którzy starają się poszerzyć swoje horyzonty „Podhalańskie” poza Zakopane. Wieś stanowi doskonałą alternatywę dla zatłoczonej, zimowej stolicy Polski, oferując ciszę, spokój oraz znacznie mniej komercji, która w dzisiejszych czasach przytłacza każdego dnia.

Położenie stoku Potoczki w Zębie na mapie

Kamery w Zębie

Choć wieś nie należy do największych, może pochwalić się kilkoma zabytkami. We wsi znajduje się wiekowy, drewniany kościół parafialny, którego budowa rozpoczęła się w 1915 roku, a zakończyła w 1921. Budowla charakteryzuje się regionalnym wystrojem wnętrza, które wykonane zostało głównie z drewna. Ząb poszczycić się może także fenomenalnymi widokami roztaczającymi się z wielu miejsc we wsi, które podziwiać możemy podążając szlakami pieszymi i rowerowymi.

Położenie Zębu na dość znacznych wysokościach gwarantuje doskonałe warunki śniegowe, lecz niestety obecnie tutejsza infrastruktura narciarska nie jest nazbyt mocno rozbudowana. Kamera, przekazująca powyższy obraz w formie zdjęcia, została zamontowana w stacji narciarskiej Potoczki.

2016.02.10 - Przykładowy obraz z kamery na stoku w miejscowości Ząb koło Zakopanego

Kamera na stoku w miejscowości Ząb koło Zakopanego

Potoczki to niewielka stacja narciarska, rozciągająca się po wschodniej stronie wsi Ząb, na wysokości około 980 metrów n.p.m. Na miejscu działa wyciąg o długości około 300 metrów, obsługujący 350-metrową trasę zjazdową, o średnim poziomie trudności. Stok na całej długości jest sztucznie naśnieżany, ratrakowany, oświetlony, a także nagłośniony. Na miejscu działa wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, a także szkółka narciarska.

Obraz z kamery pochodzi ze strony zol.pl