Stok: kamera na stoku Niedzica

Niedzica - Stok

Niedzica

Stok: Nowy TargStok: Limanowa

Kamera na stoku Polana Sosny w Niedzicy

Niedzica to bardzo popularna, dość sporych rozmiarów wieś, malowniczo położona w Pieninach, w obrębie województwa małopolskiego, tuż opodal Czorsztyna i w odległości około 30 kilometrów od Nowego Targu. Niedzica stanowi doskonałą propozycję dla miłośników aktywnego wypoczynku, o każdej porze roku, choć trzeba przyznać, że szczególnie latem. We wsi nie brakuje atrakcji do zwiedzania, czy też fantastycznych szlaków spacerowych lub tras rowerowych, które wiodą przez najciekawsze zakątki Pienin. Odnajdą się tutaj także amatorzy „leniwego” wypoczynku, szczególnie miłośnicy wędkarstwa, bowiem Jezioro Czorsztyńskie stwarza doskonałe warunki do wędkowania.

Miłośnicy zabytkowej architektury z pewnością będą zadowoleni z wizyty w pięknym zamku Dunajec, wzniesionym w XIV wieku, będącym najsłynniejszym zabytkiem Niedzicy. Już od wielu lat przyciąga on licznych turystów. Zamek jest malowniczo położony tuż nad jeziorem Czorsztyńskim, a także tuż opodal jeziora Sromowieckiego. Niemniej interesującym zabytkiem jest także zabytkowy kościół pw. św. Bartłomieja, wybudowany w XIV wieku, w którego wnętrzu znajdują się niezwykle cenne elementy wyposażenia.

Lokalizacja na mapie ośrodka narciarskiego Polana Sosny w Niedzicy

Kamera w Niedzicy

Zimą do Niedzicy ściągają również amatorzy aktywnego wypoczynku, bowiem funkcjonuje tutaj niewielka, lecz ciekawie zorganizowana, stacja narciarska, w której zdecydowanie odnajdą się początkujący i średniozaawansowani narciarze. Na zdjęciach z kamery widoczna jest wspomniana powyżej stacja narciarska Polana Sosny, położona malowniczo na południowym brzegu dolnego Zbiornika Sromowieckiego.

Tutejsze wyciągi usytuowane są na północnym stoku granicznego wzgórza, które opada wprost do jeziora. Północna ekspozycja stoku zapewnia doskonałe warunki śniegowe przez większą część dnia. Stacja dysponuje trzema wyciągami orczykowymi. Najdłuższy z nich ma około 400 metrów długości. Wzdłuż niego wytyczona została czerwona trasa, która w górnej części jest łagodniejsza, zaś niżej zdecydowanie bardziej stroma. Ponadto, przy górnej stacji wspomnianego orczyka, rozpoczynają się jeszcze dwie inne trasy zjazdowe. Trasa niebieska, z perspektywy widoku z kamery, wiedzie dość szerokim łukiem po lewej stronie wyciągu. Natomiast kolejna – trasa zielona, wiedzie po prawej stronie wyciągu, bardzo szerokim łukiem. Jest to trasa łagodna, i dość długa.

2016.02.12 - Przykładowy obraz z kamery na stoku Polana Sosny w Niedzicy

Kamera na stoku Polana Sosny w Niedzicy

W dolnej części trasy zielonej, ustawiony został krótki, około 70-metrowy wyciąg przeznaczony dla najmłodszych. Z boku, na lewo od głównego orczyka, stoi około 300-metrowy wyciąg, wzdłuż którego wytyczona została specjalna trasa dla snowboardzistów.

Jedną z największych zalet stacji narciarskiej Polana Sosny są niewątpliwe walory krajobrazowe. Z górnej części polany roztaczają się fenomenalne widoki na Dolinę Dunajca, dwa jeziora oraz zaporę. Ponadto w oddali możemy dostrzec także wznoszące się pasmo Pienin, z wyróżniającymi się szczytami Nowej Góry, Trzech Koron oraz Macelaka. Ponadto ze szczytu wzniesienia rozciąga się także fenomenalna panorama Tatr.

Obraz z kamery pochodzi ze strony niedzica.pl