Stok: kamera na stoku Spalona

Spalona - Stok

Zobacz aktualny obraz z kamerySpalona

Stok: ZąbStok: SmerekowiecZobacz obraz online z kamery

Kamera na stoku Osmelakowa Dolina w Spalonej koło Bystrzycy Kłodzkiej

Spalona to niewielka, zamieszkała przez zaledwie 60 osób, wieś leżąca w Górach Bystrzyckich, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 389. Miejscowość posiada bardzo długi rodowód. Pierwsza osada w okolicach obecnej wsi Spalona została założona już w XIV wieku. Ówcześnie wydobywano tutaj rudę żelaza. W drugiej połowie XV wieku, po okresie bardzo długiej suszy wybuchł pożar, który przez ponad miesiąc (około 6 tygodni) trawił lasy Gór Bystrzyckich. Łatwo się więc domyślić, skąd wzięła się nazwa wsi. Po wojnie Spalona w znacznym stopniu się wyludniła, czego efekty widoczne są do dzisiaj.

Obecnie Spalona to miejscowość rolniczo-letniskowa, dysponująca skromnym zapleczem turystycznym. Nadaje się doskonale dla osób, które pragną wypocząć w ciszy i spokoju, wśród gór, lasów i na łonie natury. Nie uświadczymy tu wielu komercyjnych atrakcji, a w wolnym czasie, którego tutaj przecież będziemy mieli pod dostatkiem, warto wybrać się na dłuższe wędrówki i spacery.

Położenie na mapie stoku narciarskiego Osmelakowa Dolina w Spalonej

Kamera w Spalonej

Spalona od kilku lat próbuje przyciągnąć narciarzy, kusząc ich nowymi inwestycjami – trasami biegowymi. Obecnie w obrębie i najbliższych okolicach wsi wytyczonych zostało ponad 40 kilometrów urozmaiconych tras, które spełnią oczekiwania zarówno początkujących jak i wprawionych miłośników dwóch desek.

2016.02.24 - Przykładowy obraz z kamery na stoku narciarskim Osmelakowa Dolina w Spalonej koło Bystrzycy Kłodzkiej

Kamera na stoku Osmelakowa Dolina w Spalonej koło Bystrzycy Kłodzkiej

Amatorzy narciarstwa zjazdowego również znajdą w Spalonej coś dla siebie, choć trzeba przyznać, że tutejsza infrastruktura jest bardzo skromna. We wsi działa tylko jedna, niewielka stacja narciarska – Osmelakowa Dolina, dysponująca 350-metrowym wyciągiem orczykowym. Wzdłuż wyciągu poprowadzone zostały łatwe trasy zjazdowe. Ogromnym atutem tej niewielkiej stacji jest bardzo szeroki stok, na którym osoby stawiające swoje pierwsze kroki na nartach lub snowboardzie, z pewnością będą się czuły komfortowo. Stok na całej długości jest sztucznie naśnieżany, a także ubijany ratrakiem. Niestety nie jest oświetlony. Na miejscu działa także szkółka narciarska. Korzystając z usług instruktora (koszt 60 zł/h) nie musimy płacić za karnet w trakcie nauki.

Obraz z kamery pochodzi ze strony osmelakowadolina.pl