Stok: kamera na stoku Nowy Targ

Nowy Targ - Stok

Zobacz aktualny obraz z kameryNowy Targ Długa Polana

Stok: SmerekowiecStok: Niedzica

Kamera na stoku Długa Polana w Nowym Targu

Nowy Targ to niekwestionowana stolica Podhala, leżąca w województwie małopolskim, praktycznie na wprost Zakopanego oraz przepięknych Tatr. Miasteczko sytuowane jest na skrzyżowaniu dróg nr 49, nr 957 oraz nr 47, czyli popularnej zakopianki. Historia Nowego Targu sięga XIII wieku. Osada, w miejscu dzisiejszego miasta, po raz pierwszy wzmiankowana była w 1233 roku. Ówcześnie znajdowała się tutaj prawdopodobnie wieś założona przez cystersów.

Nowy Targ, zwany przez prawdziwych górali „Miastem”, od stuleci słynie z rzemiosła i handlu, szczególnie jeśli chodzi produkcję kożuchów i butów. I do dnia dzisiejszego, wiele się nie zmieniło. Obecnie Nowy Targ to bardzo ważny ośrodek przemysłowy, komunikacyjny, a także handlowy Podhala, który jest także niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym, szczególnie dla miłośników spędzania wolnego czasu na łonie natury. Miasto usytuowane jest u podnóża Gorców, pasma Beskidów Zachodnich, a także pomiędzy Czarnym i Białym Dunajcem, w otoczeniu aż czterech parków narodowych: Gorczański Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, a także Pieniński Park Narodowy.

Położenie na mapie stoku narciarskiego Długa Polana w Nowym Targu

Kamery w Szczawnicy

Nowy Targ stanowi także doskonałą bazę wypadową w okoliczne pasma górskie. Przez miasto przebiega kilkanaście szlaków pieszych i rowerowych, które poprowadzone zostały przez najpiękniejsze i najciekawsze zakątki regionu. Latem także, ogromną popularnością wśród turystów, cieszy się spływ kajakowy na Dunajcu. Natomiast na amatorów zabytków czeka nowotarski Rynek wraz z XIX-wiecznym Ratuszem oraz kościół św. Anny, wchodzący w skład małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Niemniej ciekawym zabytkiem jest także kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej wzniesiony w XIV wieku. Zimą zaś, do miasta ściągają amatorzy narciarstwa, którzy zazwyczaj traktują Nowy Targ jako bazę noclegową.

2016.02.17 - Przykładowy obraz z kamery ze stoku Długa Polana w Nowym Targu

Kamera na stoku Długa Polana w Nowym Targu

Kamera, przekazująca powyższe zdjęcia, zamontowana została przy dolnej stacji najdłuższego, podwójnego wyciągu orczykowego (450 metrów), który jest osią ośrodka Długa Polana. Niestety na zdjęciach z kamery widać stosunkowo niewiele. Wzdłuż wyciągu poprowadzone zostały dwie trasy narciarskie. Niebieska, o długości 650 metrów oraz czerwona (nieco trudniejsza), o długości 450 metrów. Specjalnie z myślą o początkujących narciarzach i dzieciach postawiony został także 100-metrowy talerzyk. Natomiast amatorzy narciarstwa biegowego mają do dyspozycji 800-metrową trasę biegową. Wszystkie trasy w stacji narciarskiej Długa Polana, włącznie z trasą biegową są sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Oświetlone są jedynie trasy zjazdowe. Na miejscu funkcjonuje oczywiście wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego oraz szkółka narciarska Strama, działająca również w stacji narciarskiej u podnóża Nosala w Zakopanem.

Obraz z kamery pochodzi ze strony dlugapolana.com