Wisła: kamera na stoku Koniaków

Koniaków - Wisła

Koniaków

Wisła: SiglanyWisła: Soszów trasa nr 3Zobacz obraz online z kamery

Koniaków koło Wisły

Koniaków to wyjątkowo pięknie położona wieś wypoczynkowa, leżąca w południowej części województwa śląskiego, wśród malowniczych szczytów Beskidu Śląskiego. Na wyjątkowe położenie Koniakowa wpływa fakt, iż w odróżnieniu od innych górskich miejscowości, Koniaków usytuowany jest niedaleko Wisły, na grzbiecie wznoszącym się na wysokość około 700 m n.p.m., tuż przy popularnym szczycie – Ochodzitej. Takie położenie wsi zapewnia przepiękne widoki roztaczające się z jej każdego zakątka i stwarza niecodzienny, lecz bardzo przyjemny klimat. Koniaków wraz z Istebną i Jaworzynką tworzą tak zwaną beskidzką Trójwieś.

Powyższe zdjęcia przekazywane są przez kamerę zamontowaną w pobliżu górnej stacji podporowego wyciągu orczykowego, będącego jedynym wyciągiem prowadzącym na sam szczyt Ochodzity. Ze szczytu w dół prowadzi aż pięć tras narciarskich, które dodatkowo wzbogacone zostały o kilka wariantów. Z perspektywy widoku z kamery, po prawej dość dużym łukiem biegnie czerwona trasa nr 1, o długości 900 metrów. Trasa jest dość stroma, i po tej stronie wyciągu, na mapie oznaczony został raczej wariant zjazdu, aniżeli „twardo wytyczona” trasa.

Po lewej stronie wyciągu wytyczone zostały dwie trasy niebieskie oraz dwie trasy czerwone. Najdłuższa z tras – niebieska, o długości 1000 metrów już od samego początku odchodzi dość dużym łukiem od orczyka, zaś pozostałe trasy w górnej części stoku biegną w dół razem. Mniej więcej po przejechaniu 200-metrów narciarze mają do wyboru 3 warianty zjazdu. Kontynuując w dół bezpośrednio wzdłuż kolejki, pojedziemy bardzo stromą, czerwoną trasą nr 2. Trasa odbijająca mniejszym łukiem od kolejki, również oznaczona jest kolorem czerwonym. Średniozaawansowani narciarze powinni wziąć dość spory zakręt w lewo i kontynuować zjazd łagodniejszą, niebieską trasą, która dalej łączy się z najdłuższą, trasą nr 5.

2016.01.12 - Przykładowy obraz z kamery ze stoku w Koniakowie koło Wisły

Koniaków koło Wisły Koniaków koło Wisły zdjęcie nr 2

Poniżej parkingu, na wypłaszczeniu stoku, postawiony został krótki talerzyk wybudowany z myślą o początkujących narciarzach i dzieciach. Na miejscu, również tuż obok parkingu, znajduje się wypożyczalnia sprzętu zimowego oraz serwis, a także szkółka narciarska, bar i punkt gastronomiczny.

Obraz z kamery pochodzi ze strony